XAVIER TECLAS I GERARD GIL BRONZE ALS JOCS DEL MEDITERRANI A ORAN (ALGERIA)

XAVIER TECLAS I GERARD GIL BRONZE ALS JOCS DEL MEDITERRANI A ORAN (ALGERIA)

Els nostres dos jugadors han participat als Jocs del Mediterrani amb la selecció Juvenil des del dissabte 25 fins avui en que han jugat la final de consolació.

El paper de la selecció ha estat quasi perfecte. Van començar amb una victòria ajustada davant de Grècia i dues victòries molt clares davant d’Itàlia i Turquia que van fer que es classifiqués primera de grup.
La única derrota va venir a les semifinals d’ahir en que van cedir per un sol gol davant de Montenegro per 9 a 10.

Al partit pel tercer i quart lloc d’avui s’han tornat a imposar clarament a Itàlia per 8 gols de diferència.

L’aportació dels nostres jugadors ha estat que han jugat els 5 partits. Gerard Gil ha fet 5 gols i Marcel Teclas, de porter, ha fet 30 aturades.

Resultats:

Fase de Grups:
-Grècia 11 – Espanya 12
-Espanya 14 – Itàlia 8
-Espanya 15 – Turquía 8
Semifinals:
-Espanya 9 – Montenegro 10
Tercer i quart lloc:
-Espanya 16 – Itàlia 8

Moltes felicitats als dos!!

L’EQUIP INFANTIL FEMENÍ CAMPIONES D’ESPANYA!!!

El passat cap de setmana es va celebrar el Campionat d’Espanya d’Estiu Infantil de Primera Divisió a Las Palmas de Gran Canaria.

Van participar un total de 12 esportistes de la secció.

A la primera jornada els esportistes van participar en la modalitat de figures, a destacar els resultats de Xènia de la Puente, que va aconseguir la medalla de bronze en la classificació general i Raquel Gimeno i Daniela Varea la segona i tercera posició de nedadors nascuts l’any 2009.

La segona jornada va ser en la modalitat d’equip lliure, on es va presentar la nova rutina de la temática Swing i l’equip es va penjar la medalla de plata.

L’endemà va ser el torn del duets:

– El duet format per l’Anna Muñoz i la Xènia de la Puente es van penjar la medalla de bronze,
– El duet format per Jana Ambite, Alba Rosal amb Henar Lopez com a reserva van quedar en sisena posició.
– El duet mixte format per Eneko Sánchez i Raquel Gimeno amb Daniela Varea com a reserva van quedar campions d’Espanya.

I per a tancar la competició l’equip va nedar la rutina combinada, on van aconseguir la cinquena millor posició.

L’equip en la suma de la totalitat de proves va aconseguir el trofeu al millor club del Campionat.

A l’acabar la competició, les nedadores Anna Muñoz, Xènia de la Puente i Eneko Sánchez van realitzar la prova d’accès per a poder formar part de la selecció nacional Infantil i els tres han estat convocats per a formar part de la preparació de la Copa Comen d’aquest Estiu que es celebrarà a França i al Mundial Infantil que es celebrarà a l’Agost a Estats Units.

La delegació del club que ha participat en aquesta cita esportiva han sigut: Xenia de la Puente, Anna Muñoz, Jana Ambite, Henar Lopez, Claudia Reyes, Rediyet Rocasalvas, Júlia Llohis, Alba Rosal, Emma Tirado, Daniela Varea, Raquel Gimeno i Eneko Sánchez.

Moltes felicitats a totes les participants!!

Veure la galeria d’imatges.

FINAL TERRITORIAL: ELS NOSTRES BENJAMINS I PREBENJAMINS TANQUEN LA TEMPORADA COM A SOTS CAMPIONS DE CATALUNYA

Un total de 25 dels nostres nedadors més petits (16 nens i 9 nenes) han participat de dissabte a avui dilluns a la Final Territorial a la Piscina Sylvia Fontana de Tarragona.
Es neden dos tipus de proves diferents: totes les edats neden L’anomenada Q64, que es neda en quatre eliminatòries nedant 50 metres de cada estil diferent en cada fase i els nois de 10 i 10.5 anys i les noies de 9 i 9.5 podien nedar i/o 100 Lliures, i els més grans la prova afegida eren els 200 Lliures o els 200 Estils.
Es van donar medalles als 3 primers per prova i diplomes als 8 primers de cada prova i de les proves Q64 als 8 primers de la Final A, i als 3 primers de les Finals B,C,D,E,F,G i H.
La Q94 es va començar nedant 50 m. Esquena i es va sortejar els estils que es nedarien a les altres 3 eliminatòries. Al final l’ordre va ser: Esquena, Lliures, Papallona i Braça.
Els nostres joves nedadors i nedadores han fet un gran campionat aconseguint 4 medalles (1 or i 3 argents) i un bon nombre de diplomes que han permès anar remuntant, jornada a jornada, fins al ben merescut sots campionat.

Puntuació per equips: 1-CN Sant Andreu 2018.00 – 2-CN Sabadell 1586.00 – 3-CN Terrassa 1556.00

Veure la galeria de fotografies i vídeos

Moltes felicitats a totes i tots!!

Resultats dels nostres nedadors:

Q64 9 anys masculí:
-14è Thiago Ortega (0:50.26 – 0:42.28 – 0:50.92 – 0:57.28)
-17è Iñaki Díez (0:47.75 – 0:40.00 – 1:01.36 – 0:58.18)
-40è Pablo Jerónimo (0:53.38 – 0:51.53 – 1:06.03 – 1:04.43)

Q64 10 anys masculí:
-4t Aitor Carrasco (0:42.99 – 0:35.65 – 0:43.28 – 0:47.03)
-11è Ivan Baño (0:46.87 – 0:37.28 – 0:44.27 – 0:50.06)
-39è Biel González (0:53.15 – 0:47.32 – 0:58.62 – 0:55.06)
-50è Lars Dos Santos (0:48.29 – 0:41.68 – 0:52.50 – 0:58.50)
-53è Marc Cid (0:50.28 – 0:38.59 – 0:54.17 – 0:59.12)

Q64 9 anys femení:
-53a Júlia Oller (0:59.87 – 0:59.11 – 1:12.58 – 1:12.44)

100 Lliures 10,5 anys masculí:
-13è Yago Cruz (1:22.35)

100 Lliures 9,5 anys femení:
-11a Martina Canchado (1:31.74)
-36a Arlet Fernández (1:43.61)
-54a Erika Calero (1:52.06)

-Q64 10,5 anys masculí:
38è Yago Cruz (0:45.34 – 0:38.08 – 0:46.70 – 0:53.73)

Q64 9,5 anys femení:
-57a Arlet Fernández (0:56.03 – 0:47.64 – 0:53.78 – 1:06.87)
-46a Erika Calero (0:55.73 – 0:48.45 – 1:03.09 – 1:02.19)
-21a Martina Canchado (0:49.74 – 0:43.02 – 0:53.38 – 0:57.40)

100 Lliures 10 anys masculí:
-2n Aitor Carrasco (1:18.64)
-9è Ivan Baño (1:22.64)
-18è Marc Cid (1:29.53)
-44è Lars Dos Santos (1:38.54)
-57è Biel González (1:42.24)

100 Lliures 9 anys femení:
-57a Júlia Oller (2:12.55)

Q64 11 anys masculí:
-50è Pol Comas (0:45.97 – 0:37.97 – 0:47.07 – 0:55.59)

Q64 9,5 anys femení:
-18a Aisha Cissé (0:46.11 – 0:39.27 – 0:45.38 – 0:53.40)

200 Lliures 11.5 anys masculí:
-1r Alex Muñoz (2:37.48)
-12è Mikel Mercedes (2:55.06)

200 Lliures 10.5 anys femení:
-2a Núria Martí (2:58.94)
-7a Valeria Blanca (3:03.25)
-14a Evelyn Arenas (3:16.94)
-20a Berta Ribot (3:20.69)

200 Estils 11.5 anys masculí:
-2n Marco Juárez (3:02.00)
-14è Martí Mercedes (3:20.44)
-18è Jan Castellanos (3:23.28)
-20è Mario Riera (3:24.31)

Q64 11,5 anys masculí:
-6è Marco Juárez (0:42.26 – 0:34.40 – 0:37.22 – 0:45.07)
-29è Jan Castellanos (0:44.05 – 0:37.09 – 0:44.07 – 0:49.40)
-34è Alex Muñoz (0:40.18 – 0:32.99 – 0:37.08 – 0:49.88)
-41è Martí Mercedes (0:42.90 – 0:37.41 – 0:46.27 – 0:50.26)
-51è Mario Riera (0:41.75 – 0:34.96 – 0:43.34 – 0:51.22)
-54è Mikel Mercedes (0:43.62 – 0:37.82 – 0:46.53 – 0:52.18)

Q64 10.5 anys femení:
-25a Núria Martí (0:43.33 – 0:37.15 – 0:42.93 – 0:52.09)
-41a Valeria Blanca (0:45.12 – 0:38.49 – 0:48.42 – 0:54.95)
-51a Evelyn Arenas (0:49.47 – 0:40.67 – 0:47.01 – 0:56.16)
-55a Berta Ribot (0:46.91 – 0:40.58 – 0:53.73 – 0:57.85)

200 Lliures 11 anys masculí:
-15è Pol Comas (3:09.63)

200 Estils 10 anys femení:
-5a Aisha Cissé (3:29.96)

L’EQUIP INFANTIL MASCULÍ SOTS CAMPIÓ D’ESPANYA!!

A l’igual que l’equip infantil femení des de dijous els nois han disputat el Campionat d’Espanya. I, com en el cas de les seves companyes, han fet un campionat extraordinari. Una fase de grups resoltes amb solvència així com els vuitens i quarts.

Ahir a la semifinal un gran partit davant del CN Barcelona, que va apretar molt a la segona part del partit, va permetre jugar avui la gran final.

Aquesta tarda, després de que l’equip femení aconseguís el tercer lloc, l’equip masculí jugava la final del Campionat amb el CN Atlètic-Barceloneta.

Han donat la cara i, fins i tot dominaven el partit fins a la meitat. A partir d’aquest moment els mariners han agafat el control del partit i han acabat imposant-se per 4 gols de diferència (5-9).

Cal destacar que el nostre jugador Noah Romeva ha estat nomenat Millor Porter del Campionat.

Resultats:

-Fase de Grups – Grup I:  CW Elx –  CNS    1-11
-Fase de Grups – Grup I:  Conectabalear Mallorca WPC – CNS    2-12
-Vuitens de Final: CN Metropole – CNS    2-12
-Quarts de Final: CNS – C. Encinas de Boadilla    10-3
-Semifinals: CNS –  CN Barcelona    10-8
-Final: CNS – CN Atlètic-Barceloneta    5-9

Moltes felicitats als jugadors i tècnics!!

L’EQUIP INFANTIL FEMENÍ TERCER D’ESPANYA!!

Gran campionat del nostre equip femení infantil que ha aconseguit el tercer lloc al Campionat d’Espanya disputat des de dijous a Màlaga.

Les nostres noies han fet un campionat quasi perfecte amb bones victòries a la fase de grups i als quarts de final i només han cedit a les semifinals davant la UE d’Horta per tres gols de diferència (6-3). Finalment avui en el partit pel tercer lloc han tornat a jugar amb el CD Natación Boadilla al que s’han imposat per un clar 5 a 1, a la fase de grups la victporia també va ser per tres gols (3-7).

Resultats de l’equip:

-Fase de Grups – Grup C:  Club Campusesport –  CNS    1-11
-Fase de Grups – Grup C:  CD Natación Boadilla – CNS    3-7
-Quarts de Final: CNS – C. Askartza    11-1
-Semifinals: UE Horta – CNS    6-3
-3r i 4t lloc: CNS – CD Natación Boadilla    5-1

Moltes felicitats a totes les jugadores i als tècnics!!

ELS NOSTRES NEDADORS ACABEN DOTZENS AL RELLEU 4×100 ESTILS AMB LA TERCERA MARCA DE LA HISTÒRIA DE LA SELECCIÓ

Avui s’ha tancat la Natació al Campionat del Món de Budapest amb els nostres nedadors nedant el relleu 4×100 Estils i han quedat dotzens.

Ja se sabia que entrar a la final seria molt difícil. No obstant el quartet espanyol ha fet un gran relleu i ha aconseguit la una gran marca 3:36.10 que significa la tercera millor marca de la selecció i que inclou la del 2009 amb els banyadors “especials”. A més els nostres nedadors han fet unes postes extraordinàries: en Carles Coll a la braça (1:01.10) i Sergio de Celis al crol (0:48.89).

En el cas de les proves individuals els resultats no van ser tant reeixits. Els dos nedadors van nedar dues proves cadascú i, als dos, se’ls va notar la manca d’experiència a les grans competicions.

Resultats de les proves invividuals:

-Carles Coll: 34è 100 Braça (1:02.52) i 200 Braça (desqualificat)
-Sergio de Celis: 36è 200 Lliures (1:50.03) i 32è 100 Lliures (0:49.46)

Ara toca preparar el Campionat d’Espanya Absolut que es farà a casa nostra a Can Llong del 20 al 24 de juliol.

Fotografia: Sergio de Celis, José A. del Castillo i Carles Coll participants en aquest Mundial de Budapest

EMMA GARCIA TANCA EL MUNDIAL AMB LA MEDALLA DE BRONZE EN HIGHLIGHT

La nostra nedadora Emma Garcia ha pujat al pòdium al darrer dia del Mundial en la rutina Highlight.

Darrerament hem associat a l’Emma amb les rutines de Duet Mixte juntament amb el nedador Pau Ribes i que, en aquest Mundial, han tingut a tocar la el podi amb dos quarts llocs.

Al final tot l’esforç ha tingut la seva recompensa.

Va començar la seva participació dissabte dia 18 amb les eliminatòries del Duet Tècnic on es classificava quart a tocar de la parella xinesa i, tot i que se la van jugar a la final del dilluns millorant lleugerament la puntuació, no van poder atrapar als xinesos.

Ahir arribava el torn del Duet Lliure i es va repetir el mateix guió, quarts a tocar de Xina i avui a la final també.

I, pel que fa al Highlight, dijous a les eliminatòries ja es va aconseguir el tercer lloc i amb prou distància del quart per somniar amb la medalla. Però s’havia de ratificar avui com així ha estat. Arrodonint unagran actuació de la nostra nedadora.

Moltes felicitats Emma!!

Fotografia: L’equip amb la medalla de bronze. (c) DBM/Deepbluemedia (Serv. Especial para la RFEN)

 

CAMP. CAT ALEVÍ D’ESTIU: SOTS CAMPIONS!!

De dissabte a avui s’ha disputat a la piscina del CN Reus Ploms el Campionat de Catalunya Aleví d’Estiu amb la participació d’un total de 25 dels nostres nedadors (17 homes i 8 dones).
Els nostres nedadors han aconseguit quedar sots campions després d’una dura lluita amb el CN Sant Andreu, CE Mediterrani i CN Sant Feliu. La clau ha estat el gran nombre de classificacions entre els 10 primers (43 deu més que l’any passat) i, pel que fa a les medalles se n’han guanyat 11 (6 ors, 2 argents i 3 bronzes).
La propera cita dels alevins serà el Campionat d’Espanya del 14 al 17 de juliol a Jaén.
Un detall important a destacar és que la Federació ha convidat a nedadors internacionals a compartir jornada amb els alevins. I vam tenir la sort de tenir als nostres nedadors Marina Garcia i Àlex Castejon compartint la jornada de dissabte a la tarda.
I el proper cap de setmana tornen a l’acció els benjamins amb la Final Territorial (del 25 al 27 a la piscina Sylvia Fontana de Tarragona).
Moltes felicitats a totes i tots!!

Resultats dels nostres nedadors:

-200 m. Estils masculins 13 anys: 13è J. Moreno (2:44.59), 25è P. Martí (2:50.94), 26è A. Yüzen (2:51.16) i 29è E. Ramos (2:51.88)
-200 m. Estils masculins 14 anys: 36è N. Vegas (2:41.56) i 46è U. Pahisa (2:48.43)
-100 m. Braça femenins 11 anys: L. Romero (Desqualificada)
-100 m. Braça femenins 12 anys: 11a M. Plekhanova (1:29.45)
-200 m. Papallona masculins 13 anys: 1r S. Juárez (2:41.43)
-800 m. Lliures femenins 11 anys: 15a M. Moreno (12:30.04)
-800 m. Lliures femenins 12 anys: 9a M. Plekhanova (11:05.08)
-8×50 m. Lliures mixtes: 4ts (N. Vázquez, N. Aoki, S. Juárez, A. Fuentes, H. Nevado, N. Vegas, C. Córdoba, J. Pozo) – 3:58.16
-200 m. Estils femenins 11 anys: 9a C. Medrano (3:02.81), 45a L. Romero (3:26.39) i 50a M. Moreno (3:28.93)
-200 m. Estils femenins 12 anys: 8a J. Pozo (2:48.54), 9a N. Aoki (2:49.07) i 16a M. Plekhanova (2:53.15)
-100 m. Braça masculins 13 anys: 9è J. Moreno (1:23.54) i 23è P. Martí (1:28.61)
-200 m. Papallona femenins 12 anys: 3a N. Vázquez (2:52.64)
-1500 m. Lliures masculins 13 anys: 1r S. Juárez (18:22.46)
-1500 m. Lliures femenins 14 anys: 6è H. Nevado (18:34.37) i 10è P Gumbau (18:57.49)
-400 m. Lliures femenins 12 anys: 10a N. Vázquez (5:14.90)
-100 m. Lliures masculins 12 anys: 12è M. Soriano (1:11.79), 22è A. Pahisa (1:13.76) i 35è E. Carrasco (1:15.82)
-100 m. Lliures masculins 13 anys: 2n C. Córdoba (1:01.05), 18è E. Ramos (1:06.87), 32è J. Moreno (1:10.17), 34è U. Herrero (1:10.42) i 36è P. Martí (1:10.50)
-100 m. Lliures masculins 14 anys: 31è N. Vegas (1:03.40) i 61è U. Pahisa (1:08.22)
-200 m. Braça femenins 11 anys: 15a L. Romero (3:30.80)
-200 m. Estils masculins 12 anys: 20è D. Calero (3:00.06) i O. Gil (Desqualificat)
-200 m. Esquena masculins 13 anys: 4t M. Cardeñas (2:34.85) i 15è A. Yuzen (2:50.11)
-200 m. Esquena masculins 14 anys: 13è U. Pahisa (2:36.66) i 18è N. Vegas (2:37.66)
-4×100 m. Lliures femenins: 3es (N. Vázquez, J. Pozo, N. Aoki, A. Fuentes) – 4:33.96
-400 m. Lliures masculins 12 anys: 9è M. Soriano (5:26.46), 13è D. Calero (5:28.64) i 28è E. Carrasco (5:48.31)
-400 m. Lliures masculins 13 anys: 1r C. Córdoba (4:40.43), 2n S. Juárez (4:42.53), 8è M. Cardeñas (4:56.85) i 17è U. Herrero (5:12.00)
-400 m. Lliures masculins 14 anys: 6è H. Nevado (4:38.85) i 21è P Gumbau (4:56.81)
-100 m. Lliures femenins 11 anys: 29a M. Moreno (1:18.74)
-100 m. Lliures femenins 12 anys: 9a J. Pozo (1:06.58), 22a N. Aoki (1:10.60) i 25a A. Fuentes (1:11.73)
-200 m. Braça masculins 13 anys: 10è J. Moreno (3:02.14), 17è P. Martí (3:08.85) i 19è E. Ramos (3:09.44)
-200 m. Braça masculins 14 anys: 23è P Gumbau (3:06.39)
-200 m. Esquena femenins 11 anys: 1a C. Medrano (2:47.68)
-200 m. Esquena femenins 12 anys: 26a A. Fuentes (3:06.39)
-4×100 m. Lliures masculins: 11ns (M. Cardeñas, H. Nevado, S. Juárez, N. Vegas) – 4:11.45
-400 m. Estils femenins 12 anys: 8a N. Aoki (6:01.09), 10a M. Plekhanova (6:07.70) i N. Vázquez (Desqualificada)
-200 m. Lliures masculins 12 anys: 7è M. Soriano (2:34.31) i 22è D. Calero (2:40.04)
-200 m. Lliures masculins 13 anys: 4t M. Cardeñas (2:16.95), 6è S. Juárez (2:17.00), 24è U. Herrero (2:29.34), 28è E. Ramos (2:31.39) i 31è A. Yüzen (2:32.45)
-200 m. Lliures masculins 14 anys: 9è H. Nevado (2:13.70) i 28è P Gumbau (2:21.16)
-100 m. Esquena femenins 11 anys: 1a C. Medrano (1:18.57)
-100 m. Esquena femenins 12 anys: 7a J. Pozo (1:18.41), 13a N. Aoki (1:22.33) i 35a A. Fuentes (1:28.70)
-100 m. Papallona masculins 12 anys: 3r O. Gil (1:17.58) i 11è A. Pahisa (1:25.69)
-100 m. Papallona masculins 13 anys: 1r C. Córdoba (1:09.29) i 33è U. Herrero (1:36.81)
-100 m. Papallona masculins 14 anys: 17è H. Nevado (1:12.67)
-4×200 m. Lliures mixtes: 9ns (C. Córdoba, N. Vázquez, S. Juárez, J. Pozo) – 9:39.63
-200 m. Lliures femenins 11 anys: 30a M. Moreno (2:56.73)
-200 m. Lliures femenins 12 anys: 28a A. Fuentes (2:37.86)
-100 m. Esquena masculins 12 anys: 8è A. Pahisa (1:20.13), 11è O. Gil (1:20.47) i 27è E. Carrasco (1:28.74)
-100 m. Esquena masculins 13 anys: 5è C. Córdoba (1:12.89), 7è M. Cardeñas (1:13.59) i 22è A. Yüzen (1:21.07)
-100 m. Esquena masculins 14 anys: 5è N. Vegas (1:09.87) i 19è U. Pahisa (1:14.10)
-100 m. Papallona femenins 11 anys: 7a C. Medrano (1:28.41) i L. Romero (Desqualificada)
-100 m. Papallona femenins 12 anys: 6a J. Pozo (1:15.19) i 8a N. Vázquez (1:17.96)
-4×100 m. Estils masculins: 9ns (N. Vegas, S. Juárez, C. Córdoba, H. Nevado) – 4:46.97
-4×100 m. Estils femenins: 6es (C. Medrano, N. Aoki, N. Vázquez, J. Pozo) – 5:24.82

Puntuació per equips: 1- CN Sant Andreu 1.966,50 – 2- CN Sabadell 1.850,00 – 3- CE Mediterrani 1.725,50

OSCAR SALGUERO SOTS CAMPIÓ DEL MÓN ALS 100 BRAÇA

Avui era el dia- Darrera jornada del Campionat i es nedava la prova de l’Oscar els 100 m. Braça i ha estat molt a prop de tornar a penjar-se l’or com va fer a Mèxic l’any 2017. Al matí ha aconseguit la millor marca i, a la tarda a la final, només 17 centèssimes han impedit que es pengés la medalla d’or.
Amb aquest sots campionat ha repetit el resultat de 2015 a Glasgow i el 2019 a Londres.

El segon dia va nedar la prova dels 200 Estils on va aconseguir entrar a la final i quedar vuitè.

-100 Braça SB8: 2n 1:11.74 (1:12.58 al matí)
-200 Estils SM9: 8è 2:27.57 (2:26.69 al matí)

Moltes felicitats Oscar!!

Fotografia: Oscar Salguero amb la medalla d’argent guanyada a Madeira. @oscarsalguero98

CAMPIONATS DEL MÓN D’ESPORTS AQUÀTICS A BUDAPEST: EL NOSTRE ÉS EL CLUB QUE MÉS ESPORTISTES HI APORTA

Des de demà fins el dia 3 de juliol es disputaran a la capital hongaresa els 19ns Campionats de Natació que engloba totes les disciplines aquàtiques.
El nostre Club és el que més representants hi aporta de tot l’estat espanyol. De manera detallada tenim:
-Waterpolo femení: 8 (Laura Ester, Maica Garcia, Irene González, Judith Forca i Nona Pérez amb la selecció espanyola i Sabrina Van der Sloot amb Holanda i Gurpreet Sohi i Monika Eggens amb Canadà)
-Waterpolo masculí: 5 (Eduardo Lorrio, Sergi Cabanas i Bernat Sanahuja amb la selecció espanyola i Kanstantsin Averka i Dusan Banicevic amb Montenegro)
-Natació: 3 (Carles Coll, Sergio de Celis i el tècnic José A. Del Castillo)
-Natació Artística: 1 (Emma Garcia)
En total 17 representants que, de ben segur, faran augmentar el nostre palmarès.
A més aquests dies també s’està disputant a Madeira (Portugal) el Campionat del Món de Natació Adaptada amb la presència del nostre nedador Oscar Salguero.
Això demostra la importància dels nostre club en els esports d’aigua. I si fem un ràpid repàs a la història dels Mundials veurem l’important paper que hi ha tingut el nostre Club. Primer de tot en participació i, en segon lloc, els resultats.
Pel que fa a la participació el nostre club ha aportat una gran quantitat d’esportistes i tècnics. Per esport tenim (fins el darrer Mundial):
-Natació: A piscina 51 participants (1)  (34 homes, d’aquests 6 són tècnics, i 16 dones). I hem tingut nedadors des de la primera edició i només no vam tenir representació a Guayaquil l’any 1982. En total han aconseguit 28 finals i d’aquestes 6 han pujat al pòdium (2 títols i 1 sots campionat per Martín López-Zubero: Or en 200 Esquena a Perth 1991 i en 100 Esquena a Roma 1994 i 1 Argent en 200 Esquena a Roma 1994 , i 3 bronzes un per Martín López-Zubero en 100 Esquena a Perth 1991, un de l’Aschwin Wildeboer en 100 Esquena a Roma 2009 i un de Konrad Czerniak en 50 Papallona a Kazan 2015).
A les Aigües Obertes també s’han aconseguit grans èxits. Un total de 15 participants i 7 classificats entre els 8 primers i, d’aquests, 5 van pujar al pòdium (2 títols i 3 sots campionats de David Meca: Or en 15 km a Honolulu 2000 i en 25 km a Montreal 2005, i argent en 25 km a Pereth i en 5 i 25 km a Honolulu).
-Waterpolo: 73 participants. En el cas del masculí tenim 13 participants a partir de la 7a edició a Roma 1994 i 60 en el femení des de la 4a edició a Perth 1998. I els resultats han estat fantàstics: en categoria femenina tenim 9 campiones del Món (Jennifer Pareja, M. Pilar Peña, Maica Garcia, Mati Ortiz, Laura Ester i Anni Espar amb la selecció espanyola Barcelona 2013, Melissa Seidemann amb els Estats Units Kazan 2015, Kiley Neushul 2 títols Budapest 2017 i Gwanju 2019 i Maggie Steffens Gwanju 2019), Sots campiones (Dagmar Genee amb Holanda a Kazan 2015, M. Pilar Peña, Mati Ortiz, Laura Ester, Anni Espar, Clara Espar, Bea Ortiz, Judith Forca i Paula Leiton amb la selecció espanyola a Budapest 2017 i Laura Ester, Maica Garcia, Anni Espar, Judith Forca i Paula Leiton amb la selecció espanyola a Gwangju 2019) i 1 bronze (Gabriela Szucs a Barcelona 2013).
-Natació Artística: 6 participants amb presència des del Mundial de Kazan del 2015. Recordem que la secció es va constituir el 2009. I a nivell de resultats s’ha aconseguit un total de 17 finals i pujar el pòdium en els 3 Mundials que s’ha participat amb 5 Argents i 2 Bronzes, tots aconseguits per la nedadora Ona Carbonell: Argents (Solo Tècnic a Kazan 2015, Solo Tècnic i Lliure a Budapest 2017, i Solo Tècnic a Gwangju 2019) i Bronzes (Solo Lliure a Kazan 2015 i Highlight a Gwangju 2019).-Natació Adaptada: semblant al cas de la Natació Artística. Tenim presència a cada Mundial des de l’any 2013, setena edició a Montreal. 4 participants i 8 finals i d’aquestes 1 Títol (Óscar Salguero en 100 Braça a Mèxic 2017), 2 Sots campionats (Oscar Salguero en 100 Braça a Glasgow 2015 i a Londres 2019) i 2 medalles de bronze (David Levecq en 100 Papallona a Montreal 2013 i Oscar Salguero en 200 Estils a Mèxic 2017).
Per sentir-nos orgullosos!!

(1) Suma dels participants de cadascuna de les edicions independentment de si es repeteixen esportistes o tècnics