TROF. INT. DIPUTACIÓ DE BARCELONA: UNA MEDALLA D’ARGENT I BONS RESULTATS DELS NOSTRES NEDADORS

-Nat. Adaptada: Aquest cap de setmana a la piscina Nova Escullera del CN Barcelona s’ha disputat el 9è Trofeu Internacional Diputació de Barcelona.

En aquesta edició el nostre club hi ha participat amb un total de 8 nedadors (1 dona i 7 homes) acompanyats del tècnic Carles Millera.

L’actuació dels nostres representants ha estat molt destacable amb 3 primers llocs per categoria, 5 segons llocs i 3 segons llocs. I, a més, l’Albert Martínez a la prova dels 200 Esquena a més de quedar primer a la categoria S6 i va aconseguir la Medalla d’Argent Multidisability.

Resultats dels nostres nedadors:

  • 100 esquena femenins S7
    4.-Sara Rubio 3.13.16
  • 200 lliures masculins S8
    2.-Julio del Cerro 3.27.54
    3.-Marc Martínez 4.13.08
  • 200 lliures masculins S6
    1.-Albert Martínez 3.21.79
  • 50 esquena masculins S6
    4.-Aitor Vega 1.01.27
    5.-Ramon del Pino 1.09.38
    6.-Salvador Pi 1.16.59
  • 200 esquena masculins S6
    1.-Albert Martínez 3.45.06 Medalla d’Argent Multidisability
    Eliminatòries 3.46.29
  • 50 lliures masculins S8
    2.-Julio del Cerro 42.94
    3.-Marc Martínez 50.11
  • 50 lliures masculins S6
    6.-Aitor Vega 59.85
    7.-Ramon del Pino 1.01.23
    8.-Salvador Pi 1.04.24
  • 100 esquena masculins S6
    4.-Albert Martínez 1.47.27
  • 400 lliures masculins S8
    2.-Marc Martínez 8.33.64
  • 150 estils masculins SM3
    2.-Joan Pahisa 4.34.97
  • 100 lliures masculins S8
    2.-Marc Martínez 1.55.54 S6
    3.-Albert Martínez 1.34.36 S3
    1.-Joan Pahisa 2.29.07
  • 100 braça masculins SB3
    4.-Joan Pahisa 1.27.80

Moltes felicitats a tots!!

OSCAR SALGUERO QUART ALS 100 BRAÇA ALS MUNDIALS DE MANCHESTER

Natació Adaptada – Aquesta setmana s’ha disputat a Manchester (GBR) el Mundial de Natació Adaptada.

El nostre nedador Oscar Salguero ha participat avui en la prova dels 100 Braça. Al matí a les eliminatòries l’Oscar ha marcat el millor temps amb una marca de 1:12.12. I, a la tarda, amb un temps de 1:12.90 ha estat quart.

La seva actuació té molt mèrit ja que el nostre nedador arrossega una lesió des de fa dos anys i la seva preparació ha suportat el dolor que li provoca la lesió.

Esperem que aconsegueixi millorar el seu estat físic. Ànims Oscar!!

CAMP. CAT. ESTIU DE NATACIÓ ADAPTADA: SISENS PER EQUIPS I BONES SENSACIONS

Natació Adaptada – Un total de 5 nedadors van participar dissabte al Campionat de Catalunya d’Estiu de Natació Adaptada a la piscina del CN Mataró.

L’Òscar Salguero va participar ultimant la seva preparació pel Mundial de Manchester del 31 dejuliol al 6 d’agost.
L’Albert Martínez va competir bé després d’estar una setmana fora sense entrenar i el Joan Pahisa va batre la seva millor marca personal en 50 lliures després de la mala competició al campionat d’Espanya i està preparant els Dwarf Games  que es disputarà a Colonia del 28 de juliol al 5 d’agost.

Els altres dos nedadors que hi van participar van ser David Navio i David Garcia que van participar fora de concurs ja que són discapacitats intel·lectuals.

Resultats dels nostres nedadors:

100 papallona masculins

  • Categoria S9
    3r Òscar Salguero – 1.07.11 i 3r Multidisability

100 lliures masculins

  • Categoria S6
    2n Albert Martínez – 1.33.80
  • Categoria S14
    1r David Navío – 1.23.51
    2n David García – 1.31.88

50 lliures masculins

  • Categoria S9
    4t Òscar Salguero – 27.96
  • Categoria S3
    2n Joan Pahisa – 1.04.46
  • Categoria S14
    1r David García – 39.35

100 esquena masculins

  • Categoria S6
    2n Albert Martínez – 1.52.95

200 lliures masculins

  • Categoria S14
    1r David Navío – 3.22.40

50 papallona masculins

  • Categoria S9
    5è Òscar Salguero – 29.98
  • Categoria S14
    1r David Navío – 38.35

50 braça masculins

  • Categoria S14
    1r David García – 52.42

CLASSIFICACIÓ PER EQUIPS

  • 1.-C. N. MATARÓ 266 punts
  • 2.-C. N. BARCELONA 156 punts
  • 3.-C. N. TERRASSA 116 punts
  • 6.-C. N. SABADELL 19 punts

CAMP. ESP. ABSOLUT PER CLUBS: BONS RESULTATS DONADES LES CIRCUMSTÀNCIES

Natació Adaptada – Aquest cap de setmana, dissabte matí i tarda i diumenge al matí, s’ha disputat a Cadis el Campionat d’Espanya de Clubs de Natació Adaptada.
Hi han participat uns 200 nedadors de 54 Clubs.
El nostre ha estat representat per tres nedadors: l’Oscar Salguero, l’Albert Martínez i el Joan Pahisa.
Els tres han fet un bon campionat tenint en compte que l’Oscar està entrenant a Sierra Nevada preparant el Mundial i, degut al tipus d’entrenament, no està molt ràpid. El Joan, que ha estat un mes sense poder entrenar, i prou bé que ho ha fet i l’Albert que ha estat en les seves marques.
Moltes felicitats als nedadors i al tècnic Carles Millera.
La propera competició serà el Campionat de Catalunya d’Estiu a la piscina del CN Mataró el proper 15 de juliol.

Resultats dels nostres nedadors:

-Oscar Salguero (S9): 1r 100 Braça (1:14.53 – 2n total), 1r 100 Esquena (1:11.57 – 7è total), 2n 200 Lliures (2:40.81 – 21è total) i 4t 50 Papallona (30.72 – 8è total)
-Albert Martínez (S6): 3r Lliures (3:18.14 – 22è total), 5è 50 Esquena (52.00 – 32è total), 7è 100 Esquena (1:46.62 – 35è total) i 10è 100 Lliures (1:33.17 – 56è total)
-Joan Pahisa (SB3): 3r 150 Estils (5:31.22 – 13è total), 4t 50 Esquena (1:22.91 – 39è total) i 10è 50 Braça (1:33.75 – 27è total)

 

OSCAR SALGUERO 2 PROVES ENTRE ELS 8 PRIMERS A LES WORLD SERIES DE BERLÍN

Del 11 al 14 d’aquest mes es va disputar a la capital alemanya una etapa de les World Series (Copa del Món) de Natació Adaptada i on hi ha participat el nostre nedador Oscar Salguero.
En total va nedar 5 proves i les millors classificacions les va obtenir en la seva especialitat: les proves de Braça.
A destacar el 4t lloc als 200 Braça, que es nedava contrarellotge, i les dues finals als 100 i 50. Als 100 va nedar la final A on va quedar vuitè i als 50, on va nedar la final B, i va quedar el setzè.
A la classificació individual ha estat sisè amb els punts aconseguits a la prova dels 200 Braça.

Aquesta ha estat una bona competició en la seva preparació pels propers compromisos internacionals.

Resultats obtinguts:

-200 Braça: 4t (2:35.03)
-100 Braça: 8è (1:12.22 – 1:12.08 9è al matí)
-50 Braça: 16è (33.41 – 33.74 19è al matí)
-50 Esquena: 34è (32.20)
-100 Lliures: 71è (1:00.90)

BONS RESULTATS AL CAMP. CATALUNYA DE NATACIÓ ADAPTADA

Aquest diumenge va tenir lloc la 16a edició del Campionat de Catalunya d’Hivern de Natació Adaptada a la piscina del CN Terrassa.

El nostre club ha participat amb un total de 13 nedadors (3 dones i 10 homes) acompanyats dels tècnics Carles Millera i Albert Moreno.

Tots van tenir una actuació molt destacada amb molt bons resultats i classificacions.

Aquests van ser els seus resultats:

50 esquena masculins
S3
2.-Joan Pahisa 1,18,52

S6
2.-Aitor Vega 1,00,63

S14
1.-Hèctor Rodríguez 44,08
2.-David Garcia 46,47
3.-Jordi Peláez 50,09
4.-Francisco Peláez 50,48
5.-Biel Arbós 58,78

50 esquena femenins
S14
1.-Raquel Méndez 1,23,51
100 lliures masculins

S6
2.-Albert Martínez 1,32,07
3.-Aitor Vega 1,54,18

S14
1.-David Navio 1,25,36

100 lliures femenins
S14
1.-Maria Navazo 1,46,12

150 estils masculins
SM3
1.-Joan Pahisa 4,44,64 3r Multidisability

50 lliures masculins
S14
1.-Hèctor Rodríguez 37,34
2.-Jordi Peláez 38,49
3.-Francisco Peláez 38,91
4.-Biel Arbós 47,48

50 lliures femenins
S14
1.-Carla Martínez 50,39
2.-Raquel Méndez 1,04,64
100 esquena masculins
S6
2.-Albert Martínez 1,48,24

200 lliures masculins
S3
2.-Joan Pahisa 5,19,10
S6
3.-Albert Martínez 3,18,53
4.-Aitor Vega 4,06,83
S9
1.-Òscar Salguero 2,38,06
S14
1.-David Navio 3,10,77

200 lliures femenins
S14
1.-Maria Navazo 3,51,88

50 papallona masculins
S9
1.-Òscar Salguero 30,75 1r Multidiability
S14
1.-David Navio 37,95

200 estils masculins
SM14
1.-Jordi Peláez 4,11,35

50 braça masculins
SB14
1.-David García 48,76
2.-Francisco Peláez 1,01,45

Moltes felicitats a totes i tots!!

TROF. INT. DE BARCELONA DE NAT. ADAPTADA: GRAN ACTUACIÓ DELS NOSTRES NEDADORS I NEDADORES

Dissabte i diumenge la piscina Nova Escullera del CN Barcelona va acollir la 8a edició del Trofeu Internacional de Barcelona de Natació Adaptada.
Aquesta és una competició inclusiva on hi poden nedar:
1) Nedadors amb discapacitat física, paràlisi cerebral, visual i/o intel·lectual.
2) Nedadors dels clubs afiliats a la Federació Catalana de Natació i aquells clubs que pertanyen a altres federacions territorials o internacionals afiliades a la World Aquatics (anteriorment FINA). Restringit a les categories Infantil, Junior o Absolut.
El nostre club ha presentat un equip de 20 nedadors (11 de categoria femenina i 9 de categoria masculina). D’aquests 4 són nedadors del grup 1 i han estat acompanyats pel tècnic Carles Millera i 16 del grup 2 (11 de categoria femenina i 5 de categoria masculina) i acompanyats pel tècnic Aschwin Wildeboer.
En total s’han aconseguit 31 finalistes amb uns resultats molt destacats de tots els nedadors i nedadores.

Resultats dels nostres nedadors:

100 esquena femenins
2.-Ona Terraza 1:10.07 – Final 1:09.17
4.-Chloe Dos Santos 1:12.53 – Final 1:11.71

200 lliures masculins
8.-Hugo Nevado 2:09.54 – Final 2:08.38
2.-Albert Martínez (S6) 3:20.52
2.-Júlio del Cerro (S9) 3:19.61

400 lliures femenins
4.-Ona de Miguel 4:47.05 – Final 4:46.08

50 papallona femenins
3.-Sofia Muñoz 30.50 – Final 30.08
5.-Claudia Canchado 30.99 – Final 30.89
6.-Noa Fernández 31.51 – Final 31.44
11.-Chloe Dos Santos 31.91
20.-Clara Gabriel 34.01
25.-Gisela Guevara 35.07

50 esquena masculins
5.-Uriel Pahisa 31.08 – Final 31.81
11.-Nacho Vegas 31.22

100 lliures femenins
5.-Sofia Muñoz 1:02.76 – Final 1:02.36
6.-Lila Aoki 1:04.08 – Final 1:02.40
7.-Ona Terraza 1:02.48 – Final 1:02.60
14.-Ona de Miguel 1:04.36 – Final 1:03.77
18.-Clara Gabriel 1:05.28
31.-Gisela Guevara 1:08.73
34.-Sofia Baño 1:09.76

100 papallona masculins
17.-Hugo Nevado 1:10.48 – Final 1:08.47

50 braça femenins
3.-Claudia Canchado 36.02 – Final 36.59

100 braça masculins
5.-Pau Gombau 1:20.17 – Final 1:19.54
1.-Òscar Salguero (SB8) 1:11.33 – Final 1:11.08 1r Multidisability

50 lliures masculins
34.-Nacho Vegas 27.70
3.-Òscar Salguero (S9) 28.40
8.-Júlio del Cerro (S9) 42.03

200 esquena masculins
4.-Uriel Pahisa 2:22,72
1.-Albert Martínez (S6) 3:48,24 -2n Multidisability

100 esquena masculins
6.-Uriel Pahisa 1:06.65 – Final 1:07.00
1.-Òscar Salguero (S9) 1:09.63 – Final 1:09.87 6è Multidisability
3.-Albert Martínez (S6) 1:48.98
1.-Joan Pahisa (S3) 3:02.61

200 lliures femenins
4.-Sofia Muñoz 2:14.41 – Final 2:12.40
5.-Ona Terraza 2:15.82 – Final 2:14.46
10.-Ona de Miguel 2:20.53 – Final 2:17.10
20.-Sofia Baño 2:31.40
22.-Ona Miralles 2:34.22

400 lliures masculins
14.-Pau Gombau 4:40.83 – Final 4:38.71

200 estils femenins
2.-Lila Aoki 2:36.30 – Final 2:34.09
8.-Noa Fernández 2:38.35 – Final 2:37.33
14.-Gisela Guevara 2:45.42 – Final 2:42.71

50 esquena femenins
20.-Ona Miralles 40.20

100 lliures masculins
13.-Hugo Nevado 58.30 – Final 58.40
6.-Albert Martínez (S6) 1:33.13

100 papallona femenins
4.-Noa Fernández 1:13.39 – Final 1:11.52
5.-Clara Gabriel 1:13.75 – Final 1:13.68

50 braça masculins
25.-Pau Gombau 37.39
5.-Joan Pahisa (SB3) 1:34.34

100 braça femenins
3.-Lila Aoki 1:23.75 – Final 1:23.18

50 lliures femenins
16.-Clara Gabriel 29.77
28.-Sofia Baño 30.88
38.-Ona Miralles 33.26

 

EL NOSTRE NEDADOR OSCAR SALGUERO REP UNA BECA DE LA FUNDACIÓ IBERDROLA

El nostre nedador paralímpic Oscar Salguero alumne de Medicina de la Universitat Autònoma de Barcelona ha obtingut una de les deu beques que la Fundación Iberdrola atorga a esportistes del Pla ADOP que cursen estudis universitaris. L’entrega es va fer a la seu del CSD el passat dia 13 de gener.

El Pla ADOP és una una iniciativa del Consell Superior d’Esports (CSD), el Ministeri de Drets Socials i l’Agenda 2030, el Ministeri de Hisenda i el Comitè Paralímpic Espanyol per proporcionar als esportistes paralímpics espanyols les millors condicions possibles per poder dur a terme la seva preparació.

Ell va ser el portaveu dels becats i va donar les gràcies en nom de tots. També va recordar la importància de poder compaginar la formació amb la pràctica de l’esport d’alt nivell i que, gràcies a aquesta beca que en gaudeix des del principi, ha pogut aconseguir el seu gran somni de ser metge de família.

Moltes felicitats Oscar!!

Fotografia: El nostre nedador Oscar Salguero en el moment de rebre la beca a la seu del CSD./ Universitat Autònoma de Barcelona

OSCAR SALGUERO MÍNIMA PEL MUNDIAL DE MANCHESTER!!

Aquest cap de setmana s’ha disputat a les instal·lacions del CN Castalia-Castellón el Gran Prix Open de Castellón – Torneo Internacional Castalia.

En aquest torneig internacional, als darrers anys, hi ha una important participació de nedadors de Natació Adaptada. En aquesta edició ha participat la Selecció Espanyola amb el nostre nedador Oscar Salguero.

I no podia anar millor ja que va aconseguir la mínima pel Mundial de Manchester a la prova de 100 m. Braça. Al matí va nedar les eliminatòries i va ser segon, pel que fa a Natació Adaptada, amb un temps de 1:12.60 i, a la tarda, es va penjar la medalla de plata 1:12.80.

Va nedar també els 100 m. Esquena, en què també es va classificar per la final. Al matí a les eliminatòries va aconseguir una marca de 1:10.89 i sisè a la classificació i a la tarda, a la final, seria cinquè amb un temps de 1:10.14.

Moltes felicitats Oscar!!

CAMP. CAT. ESTIU: QUARTS ENTRE UN GRAN AMBIENT I MOLTA CALOR

Dissabte es va disputar a Mataró el Campionat de Catalunya d’Estiu de Natació. La darrera competició catañana de la temporada.
Hi participen esportistes de les federacions discapacitats físics, paralítics cerebrals, cecs i discapacitats intel·lectuals. Però pel que fa a la puntuació aquests darrers no puntuen.
Un total de 12 dels nostres nedadors (9 homes i 3 dones) hi han participat en un gran ambient i una calor extrema.
Al final a la classificació han quedat quarts amb unes bones classificacions individuals, a destacar dos tercers llocs de l’Albert Martínez i 4 quarts llocs de Julio del Cerro, Aitor Vega, Maria Navazo i Oscar salguero.
Moltes felicitats a tote i tots i bones vacances!!

Resultats dels nostres nedadors:
-Julio del Cerro: 4t 400 Lliures (6:43.26), 10è 50 Papalona (45.11) i 21è 50 Lliures (41.10)
-Aitor Vega: 4t 200 Lliures (3:53.48), 8è 100 Lliures (1:50.03) i 12è 50 Esquena (59.85)
-David Garcia: 14è 50 Esquena (45.01), 14è 50 Braça (48.96) i 15è 50 Lliures (35.30)
-Jordi Peláez: 17è 50 Esquena (50.69), 17è 50 Braça (57.39) i 18è 50 Lliures (37.78)
-Francisco Peláez: 18è 50 Braça (58.62), 19è 50 Esquena (56.55) i 20è 50 Lliures (38.93)
-Biel Arbós: 20è 50 Esquena (1:02.84) i 25è 50 Lliures (50.07)
-Carla Martínez: 12a 50 Esquena (57.09) i 15a 50 Lliures (50.87)
-Júlia Botargues: 15a 50 Esquena (1:05.52) i 17a 50 Lliures (56.79)
-Albert Martínez: 3r 100 Esquena (1:51.14) 3r 200 Lliures (3:23.42) i 7è 100 Lliures (1:33.60)
-Maria Navazo: 4a 200 Estils (4:41.09), 9a 100 Lliures (1:44.69) i 13a 50 Lliures (46.94)
-Oscar Salguero: 4t 50 Lliures (27.49) i 5è 50 Papallona (30.33)
-Héctor Rodríguez: 15è 50 Braça (54.76) i 17è 50 Lliures (37.55)