CAMP. ESP. ABSOLUT OPEN I JÚNIOR D’HIVERN: UN GRAN CAMPIONAT DEL NOSTRE EQUIP ARRODONIT AMB UN RÈCORD D’ESPANYA I EL SOTS CAMPIONAT JÚNIOR EN LES DUES CATEGORÍES

Natació – Aquest dies, des de dimecres, la nostra piscina ha acollit el Campionat d’Espanya Absolut Open i Júnior d’Hivern.

Un total de 1112 participants (692 homes i 420 dones) de 241 clubs i, d’aquests, 22 són estrangers. 671 nedadors eren de categoría júnior (407 homes i 264 dones) de 202

El nostre equip ha estat format per 28 nedadors (15 dones i 13 homes) i, d’aquests, 16 han estat júniors (10 dones i 6 homes). I han estat acompanyats pels entrenadors José A. Del Castillo, Aschwin Wildeboer i Juan José Ulacia.

Aquest Campionat venia després del Campionat del Món de Doha i, a nivell absolut, no era una competició vàlida per a fer mínimes olímpiques. Això ha fet que no hagin participat alguns dels millors nedadors, com el cas del nostre nedador Carles Coll o del flamant campió del Món Hugo González del Real Canoe per exemple, i això li treia un cert interès.

La RFEN va decidir només fer una competició nacional vàlida per classificar a olímpics i els tècnics nacionals van demanar fer aquest campionat, es va accedir però sense l’oficialitat de que sigui selectiva. Però vista la dificultat de les mínimes A de World Aquatics I les poques aconseguides fins ara, haurà de fer que la Direcció Tècnica Nacional fagi un replantejament de la situació. A més, en aquest campionat s’han aconseguit algunes marques que serien mínimes A pels Jocs de París, entre elles la marca d’avui de Sergio de Celis a la final dels 100 Lliures.

A nivell absolut s’han vist grans carreres amb 3 Rècords d’Espanya Absoluts (Sergio de Celis als 100 m. Lliures, César Castro als 200 Lliures i Carlos Garach als 400 Lliures masculins), 2 Rècords d’Espanya de Clubs (4×100 m. Lliures i 4×100 m. Estils femenins del CN Sant Andreu) i 10 Rècords del Campionat.

A nivell júnior s’han aconseguit un gran número de Mínimes pel Campionat d’Europa Júnior, de les quals la nostra nedadora Claudia Muñoz ha fet la mínima als 50 m. Lliures i s’ha quedat a tocar de la dels 50 m. Papallona així com l’Arnau Pifarré als 50 m. Lliures. I s’han batut 9 Millors Marques Nacionals.

I, per acabar, l’actuació del nostre equip ha estat molt bona amb els nostres nedadors que han nedat rebaixant les seves millors marques o molt a prop d’aquestes:

  • Categoria Absoluta: 12 Medalles (4 ors, 1 argent i 7 bronzes), 33 finalistes i 1 Rècord d’Espanya de Sergio de Celis als 100 Lliures
  • Categoria Júniors: 15 Medalles (6 ors, 3 argent i 6 bronzes), 38 finalistes i 1 mínima per l’Europeu Júnior de Claudia Muñoz en 50 Lliures on a més ha fet Millor Marca Catalana de 17 anys, i s’han batut a més 4 Millors Marques del Club.
  • Millors marques al rànquing: 38

A la categoria Júnior hi ha classificació per equips i ha estat fantàstica pel nostre equip. Tornem a tenir el nostre equip en el podi, en les dues categories, des de la temporada 2014-15. Ambdós equips han aconseguit quedar en segona posició.

  • Classificació Femenina: 1r Real Canoe 519.00 – 2n CN Sabadell 514.00 i CD Gredos San Diego 391.50
  • Classificació Masculina: 1r Real Canoe 390.50 – 2n CN Sabadell 373.00 i 3r CN Ferca-San José 332.00

Moltes felicitats a nedadors i tècnics!!

Finalment felicitar als delegats, professionals i voluntaris que han fet que, aquest Campionat, hagi estat un èxit.

Fotografies: Víctor Castillo 

Resultats dels nostres nedadors (finalistes o entre els 10 primers a les categories júnior):

1a jornada
-50 m. Papallona femenins: 5a Claudia Muñoz i 1a 17-18 anys (27.55 Millor Marca Catalana 17 anys- 27.96 al matí)
-50 m. Papallona masculins: 3r Sergio de Celis (23.99 – 24.10 al matí)
-200 m. Braça femenins: 3a Marina Garcia (2:26.91 – 2:29.21 al matí) i 8a Stefania Gómez (2:34.95 – 2:32.82 al matí)
-200 m. Braça masculins: 1r Alex Castejon (2:11.55 – 2:14.58 al matí)
-50 m. Esquena femení: 6a final C Teresa Hernández i 8a 17-18 anys (30.11 – 30.77 al matí)
-50 m. Esquena masculins: 8è Diego Mira (25.98 – 26.26 al matí) i Arnau Pifarré i 9è de 17-18 anys (27.35 al matí)
-400 m. Lliures femenins: 1a final D Natalia Muñoz i 1a 16 anys (4:21.20 – 4:23.58 al matí)
-400 m. Lliures masculins 4t Ferran Julià (3:53.82 – 3:55.00 al matí), 15è Marcos Sánchez (3:57.63 – 3:59.41 al matí), 4t final C Alex Jiménez i 4t 17-18 anys (3:59.17 – 4:03.63 al matí), 7è final C Pablo Nevado i 7è 17-18 anys (4:02.38 – 4:01.58 al matí) i 5è final D Hugo Nevado i 5è 16 anys (4:14.34 – 4:17.51 al matí)
-4×100 m. Estils mixtes júnior: 5ns (A. Pifarré, C. Muñoz, L. González, P. Nevado) – 4:08.13

2a jornada
-400 m. Estils masculins: 1r Àlex Castejon (4:20.34 – 4:27.08 al matí)
-50 m. Lliures femenins: 5a Claudia Muñoz i 2a 17-18 anys (25.86 MM Catalana 17 anys – 26.12 al matí) i 5a final C Teresa Hernández i 7a 17 18 anys (27.07 – 26.94 al matí)
-50 m. Lliures masculins: 1r Sergio de Celis (22.23 – 22.77 al matí) i 3r final C Arnau Pifarré i 3r 17-18 anys (23.19 MM Social 18 anys – 23.48 al matí MM Social 18 anys)
-200 m. Esquena femenins: 16a Cristina Garcia (2:24.39 – 2:22.68 al matí) i 6a final C i 9a 17-18 anys Laia Palomino (2:22.13 – 2:23.08 al matí)
-200 m. Esquena masculins: 3r Diego Mira (2:02.32 – 2:03.16 al matí)
-4×100 m. Lliures femenins júniors: 3es (N. Muñoz, T. Hernández, L. González, C. Oliveira) – 3:56.90
-4×200 m. Lliures masculins júniors: 1rs (A. Jiménez, H. Nevado, A. Pifarré, P. Nevado) – 7:42.83
-4×100 m. Lliures femenins absoluts: 3es (C. Muñoz, N. Ibáñez, S. Gómez, M. Garcia) – 3:48.38

3a jornada
-100 m. Papallona femenins: 2a Final C Claudia Muñoz i 3a 17-18 anys (1:02.20 – 1:02.94 al matí) i 4a Final D Natalia Muñoz i 4a 16 anys (1:04.69 – 1:05.18 al matí)
-100 m. Papallona masculins: 8è Final C i 9è 17-18 anys Pablo Nevado (56.60 – 57.05 al matí)
-400 m. Estils femenins: 3a Final C Laia Palomino i 6a 17-18 anys (5:09.52 – 5:13.98 al matí)
-50 m. Braça masculins: 6è Lachlan Reed (28.43 – 28.37 al matí)
-50 m. Braça femenins: 5a Stefania Gómez (31.86 – 31.55 al matí)
-4×100 m. Lliures masculins júniors: 1rs (A. Jiménez, P. Nevado, H. Nevado, A. Pifarré) – 3:29.43
-4×200 m. Lliures femenins júniors: 1es (C. Muñoz, L. Aoki, L. González, C. Oliveira) – 8:32.80
-4×200 m. Lliures femenins absoluts: 2es (M. Garcia, N. Ibáñez, N. Muñoz, S. Gómez) – 8:18.03
-4×100 m. Lliures masculins absoluts: 3rs (S. De Celis, F. Julià, G. Amorós, M. Sánchez) – 3:22.42

4a jornada
-200 m. Lliures masculins: 7è Ferran Julià (1:51.75 – 1:50.92 al matí), 9è Marcos Sánchez (1:51.20 – 1:52.85 al matí), 3r final C Alex Jiménez i 3r 17-18 anys (1:52.08 – 1:53.55 al matí), 5è final C Pablo Nevado i 5è 17-18 anys (1:52.43 – 1:52.25 al matí), i 5è final D Hugo Nevado i 5è 16 anys (1:58.17 – 1:59.21 al matí).
-100 m. Lliures femenins: 6a Claudia Muñoz i 2a 17-18 anys (56.45 Millor Marca Social 17 anys – 56.76 al matí), 11a Nerea Ibáñez (57.73 – 58.31 al matí) i 2a Natalia Muñoz i 2a 16 anys (57.85 – 58.68 al matí), Al matí la nedadora Stefania Gómez ha estat 8a amb un temps de 57.17 però ha estat baixa a la final de la tarda.
-200 m. Papallona femenins: 4a final C Lucía González i 5a 17-18 anys (2:22.43 – 2:22.89 al matí) i 3a final D Sofía Muñoz i 3a 16 anys (2:28.53 – 2:32.63)
-100 m. Esquena masculins: 5è Diego Mira (56.34 – 56.58 al matí)
-200 m. Estils masculins: Al matí el nedador Alex Castejon ha estat 11è amb un temps de 2:06.77 però ha estat baixa a la final de la tarda.
-800 m. Lliures femenins: 7a de 17-18 anys Carolina Oliveira (9:22.97) i 7a de 16 anys Daniela Bravo (9:42.17)

5a jornada
-200 m. Lliures femenins: 5a Marina Garcia (2:02.10 – 2:02.12 al matí), 15a Nerea Ibáñez (2:05.52 – 2:05.72 al matí), 6a de la final C Carolina Oliveira i 7a 17-18 anys (2:07.79 – 2:07.39 al matí), 1a la final D Natalia Muñoz i 1a 16 anys (2:04.61 – 2:06.44) i 4a la final D Lila Aoki i 4a 16 anys (2:09.63 – 2:10.88).
-100 m. Lliures masculins: 1r Sergio de Celis (48.34 Rècord d’Espanya – 48.96 al matí), 7è a la final C Arnau Pifarré i 9è 17-18 anys (52.77 – 52.20 al matí) i 6è a la final D Hugo Nevado i 6è 16 anys (54.01 – 54.29 al matí).
-100 m. Braça femenins: 3a Stefania Gómez (1:08.94 – 1:09.57 al matí)
-100 m. Braça masculins: 4t Alex Castejon (1:02.66 – 1:02.69 al matí) i 6è Lachlan Reed (1:02.71 – 1:02.88 al matí)
-200 m. Estils femenins: 2a a la final C Claudia Muñoz i 6a 17-18 anys (2:20.29 – 2:21.56 al matí) i 8a a la final D Lila Aoki i 8a 16 anys (2:31.30 – 2:30.33 al matí)
-4×100 m. Estils masculins júniors: 5ns (A. Pifarré, J. Jardí, P. Nevado, A. Jiménez) – 3:56.51
-4×100 m. Estils femenins júniors: 5es (C. Oliveira, L. Palomino. L. González, T. Hernández) – 4:27.82
-800 m. Lliures masculins: 12è Ferran Julià (8:20.15), 13è Pablo Nevado i 3r 17-18 anys (8:21.07) i 18è Alex Jiménez i 5è 17-18 anys (8:27.75)
-4×100 m. Estils femenins: 3es (C. Garcia, M. Garcia, C. Muñoz, S. Gómez) – 4:14.56
-4×100 m. Estils masculins: 5ns (D. Mira, A, Castejon, S. de Celis, M. Sánchez) – 3:43.09