CAMP. ESP. ABSOLUT-JÚNIOR D’ESTIU: TERCERES I CINQUENS JÚNIORS, UN RÈCORD DE CAMPIONAT ABSOLUT I 2 JÚNIORS

Natació – Des de dimecres fins ahir la piscina Inacua de Màlaga va ser la seu del Campionat d’Espanya i Júnior d’Estiu.

En el cas del Campionat d’Espanya Absolut, al no haver-hi puntuació per equips, ha estat un campionat diferent. Ha permès fer alguns canvis, com donar baixes a les eliminatòries i a les finals sense haver de pensar en la classificació final.

En el Campionat Júnior la possiblitat de nedar una final per edat i els millors a la final A Absoluta ha permès tenir més finalistes per la tarda i donar opció a alguns júniors que, abans es quedaven a les portes, podéssin nedar per la tarda.

En el nostre cas hi han participat 36 nedadors (11 dones i 15 homes) i d’aquests 10 eren de categoria júnior (6 dones i 4 homes).

Durant el Campionat es va declarar un brot de gastroenteritis a l’hotel on estaven allotjats els nostres nedadors i que en va afectar alguns dels nostres i d’altres clubs participants. Això òbviament va afectar al rendiment de l’equip.

En total a nivell absolut hem tingut 37 finalistes i 14 medalles (4 ors, 7 argents i 3 bronzes) i van establir el Rècord del Campionat en el Relleu 4×100 Estils mixte. I l’equip júnior ha aconseguit 25 finalistes i 8 medalles (4 ors, 1 argent i 5 bronzes) i 2 Rècords del Campionat Júnior: Lachlan Reed en 200 Braça i el Relleu 4×100 Estils mixte.

Per equips l’equip femení ha aconseguit pujar el pòdium en tercer lloc per darrera del CD Gredos San Diego i CN Caldes i l’equip masculí ha aconseguit un fantàstic cinquè lloc amb només 4 nedadors!!.

A nivell general s’ha nedat a un bon nivell amb moltes millors marques personals, sobretot en categoria júnior i, a nivell absolut, també s’han vist algunes millors marques personals i moltes sortides amb marques molt properes a les seves millors marques.

I, a nivell individual, és sempre complicat i en aquest campionat amb tants participants més. No obstant a nivell júnior ha sobresortit el nedador Lachlan Reed que ha aconseguit la medalla de bronze absoluta als 200 braça amb Rècord del Campionat Júnior, 5è a la final A als 100 Braça i ha contribuït a la victòria i Rècord del Campionat Júnior al relleu Campionat Júnior i 2a millor marca del Campionat. La resta de l’equip júnior ha fet una actuació molt destacable amb moltes millors marques personals.

Als absoluts Álex Ramos ha aconseguit pujar al pòdium 4 vegades (or en 4×100 Estils mixtes amb Rècord del Campionat Absolut, argent en 100 Papallona i 2 bronzes en 50 Papallona i els 4×100 Lliures). Destacar l’actuació de la Marina Garcia que es va quedar a tres dècidemes de la mínima pel Mundial de Doha, una veritable llàstima. L’actuació de Ferran Julià, sobretot als 400 Lliures i, finalment, destacar la progressió de la nedadora Carlota Colomer que ha aconseguit entrar en 3 finals.

A més voldríem destacar que les dues millors marques del Campionat Absolut han estat de nedadors nostres. Marina Garcia i Àlex Castejon han obtingut la millor marca a la prova dels 200 Braça.

Moltes felicitats a totes i tots!!

Resultats dels nostres nedadors:

-50 m. Papallona femenins: 65a Teresa Hernández (9a 17 anys – 29.56), 84a Elsa Barreras (15a 17 anys – 29.99) i 119a Sara Ulacia (36a 16 anys – 30.75)
-50 m. Papallona masculins: 3r Álex Ramos (24.34 – 24.29 a les eliminatòries), 21è Joan Casanovas (25.18) i 74è Guillem Amorós (13è 18 anys – 26.18)
-200 m. Braça femenins: 1a Marina Garcia (2:26.95 – 2:35.43 a les eliminatòries)
-200 m. Braça masculins: 1r Àlex Castejon (2:12.52 – 2:15.15 a les eliminatòries) i 3r Lachlan Reed (1r 18 anys 2:16.14 – 2:18.33 a les eliminatòries) – Rècord del Campionat Júnior
-50 m. Esquena femenins: 39a Cristina Garcia (31.08), 46a Teresa Hernández (4a 17 anys 30.84 – 31.31 a les eliminatòries) i 124a Elsa Barreras (27a 17 anys – 32.75)
-50 m. Esquena masculins: 5è Manu Martos (25.90 – 26.10 a les eliminatòries), 12è Diego Mira (26.68 – 26.53 a les eliminatòries) i 128è Àlex Ortega (30è 18 anys – 29.32)
-400 m. Lliures femenins: 16a Laia Valls (4:29.00 – 4:28.06 a les eliminatòries) i 22a Nerea Ibáñez (4:28.96)
-400 m. Lliures masculins: 1r Ferran Julià (3:52.12 – 3:55.91 a les eliminatòries), Pablo Nevado (3r 17 anys 4:00.13 – 13è 4:01.90 a les eliminatòries), 13è Marcos Sánchez (4:01.36 – 4:04.52 a les eliminatòries), Marcos Gil (4:03.75 a les eliminatòries – No presentat a la final), i 27è Albert Cabezuelo (4:06.04)
-4×100 m. Estils mixte júnior: 1rs (L. Palomino, L. Reed, L. González, G. Amorós) – 4:03.89 Rècord del Campionat Júnior
-4×100 m. Estils mixte absoluts: 1rs (M. Martos, M. Garcia, A. Ramos, N. Ibáñez) – 3:53.46 Rècord del Campionat Absolut
-400 m. Estils masculins: Àlex Castejon (3r 4:27.03 a les eliminatòries), 11è Jofre Allande (4:32.24 – 4:30.40 a les eliminatòries), Lachlan Reed (4t 18 anys 4:34.38 – 23è 4:38.00 a les eliminatòries) i 15è Albert Cabezuelo (4:35.34 – 4:41.91 a les eliminatòries)
-50 m. Lliures femenins: 9a Carlota Colomer (26.50 – 26.76 a les eliminatòries), Nerea Ibáñez (26a 27.28 a les eliminatòries), Teresa Hernández (1a 17 anys 26.83 – 44a 27.58 a les eliminatòries), 61a Laia Valls (27.79) i 91a Lídia Guerrero (27a 16 anys 28.17)
-50 m. Lliures masculins: 14è Joan Casanovas (23.58 – 23.46 a les eliminatòries) i 54è Guillem Amorós (9è 18 anys 24.19)
-200 m. Esquena femenins: 16a Cristina Garcia (2:22.43 – 2:20.90 a les eliminatòries) i Laia Palomino (4a 16 anys 2:23.91 – 26a 2:23.86 a les eliminatòries)
-200 m. Esquena masculins: 2n Diego Mira (2:00.07 – 2:02.83 a les eliminatòries) i 6è Manu Martos (2:02.52 – 2:02.43 a les eliminatòries)
-4×100 m. Lliures femenins júnior: 2es (L. González, L. Guerrero, T. Hernández, L. Palomino) – 4:00.08
-4×200 m. Lliures masculins júnior: 6ns (P. Nevado, A. Ortega, G. Amorós, L. Reed) – 7:53.40
-4×100 m. Lliures femenins absoluts: 2es (C. Colomer, M. Garcia, L. Valls, N. Ibáñez) – 3:49.52
-4×200 m. Lliures masculins absoluts: (F.Julià, J. Casanovas, M. Sánchez, M. Gil) – Desqualificat
-100 m. Papallona femenins: Lucía González (4a 17 anys 1:03.39 – 26a 1:03.90 a les eliminatòries), 46a Marina Garcia (1:04.79) i 77a Sara Ulacia (1:07.24)
-100 m. Papallona masculins: 2n Álex Ramos (53.40 – 53.25 a les eliminatòries), 9è Joan Casanovas (54.36 – 54.58 a les eliminatòries), 22è Guille Perosanz (55.89) i 121è Pablo Nevado (41è 17 anys 1:00.52)
-400 m. Estils femenins: Laia Palomino (3a 16 anys 5:07.95 – 19a 5:11.87 a les eliminatòries), Lídia Guerrero (5a 16 anys 5:13.40 – 5:17.23 27a a les eliminatòries) i Lucía González (5a 17 anys 5:04.72 – 10a 5:07.01 a les eliminatòries),
-50 m. Braça masculins: Lachlan Reed (3r 18 anys 29.21 – 14è 29.14 a les eliminatòries) i 133è Guillem Amorós (28è 18 anys 31.44)
-50 m. Braça femenins: 4a Marina Garcia (32.36 – 32.68 a les eliminatòries) i 9a Carlota Colomer (32.96 – 33.48 a les eliminatòries)
-4×100 m. Lliures masculins júniors: 8ns (P. Nevado, A. Ortega, L. Reed, G. Amorós) – 3:36.57
-4×200 m. Lliures femenins júniors: 4es (L. González, L. Guerrero, S. Ulacia, L. Palomino) – 8:51.70
-4×100 m. Lliures masculins absoluts: 3rs (J. Casanovas, M. Gil, F. Julià. Á, Ramos) – 3:23.77
-4×200 m. Lliures femenins absoluts: 2es (N. Ibáñez, L. Valls, C. Colomer, M. Garcia) – 8:24.18
-200 m. Lliures masculins: 2n Ferran Julià (1:50.20 – 1:52.18 a les eliminatòries), 10è Marcos Sánchez (1:53.77 – 1:55.56 a les eliminatòries) i 55è Pablo Nevado (12è 17 anys 1:58.75)
-100 m. Lliures femenins: 9a Carlota Colomer (57.45 – 58.17 a les eliminatòries), 25a Nerea Ibáñez (58.79), 45a Laia Valls (59.76), 49a Teresa Hernández (9a 17 anys 59.83) i 65a Lídia Guerrero (18a 16 anys 1:00.37)
-200 m. Papallona masculins: 2n Guille Perosanz (2:02.16 – 2:02.88 a les eliminatòries)
-200 m. Papallona femenins: Lucía González (3a 17 anys 2:19.77 – 14a 2:21.72 a les eliminatòries) i Laia Palomino (Desqualificada)
-100 m. Esquena masculins: 5è Diego Mira (56.03 – 56.56 a les eliminatòries) i 8è Manu Martos (56.44 – 56.52 a les eliminatòries)
-100 m. Esquena femenins: 25a Cristina Garcia (1:05.95)
-200 m. Estils masculins: : 2n Àlex Castejon (2:03.11 – 2:04.19 a les eliminatòries), Joan Casanovas (12è 2:06.46 a les eliminatòries) i 37è Albert Cabezuelo (2:12.42)
-100 m. Lliures masculins: 5è Álex Ramos (50.54 – 50.56 a les eliminatòries), Guillem Amorós (7è 18 anys 52.33 – 39è 52.60 a les eliminatòries), 42è Ferran Julià (52.73), Pablo Nevado (8è 17 anys 53.38 – 51è 52.92 a les eliminatòries), 70è Marcos Sánchez (53.59), i 94è Albert Cabezuelo (54.14)
-100 m. Braça femenins: 7a Carlota Colomer (1:12.20 – 1:12.61 a les eliminatòries)
-100 m. Braça masculins: 5è Lachlan Reed (1r 18 anys 1:02.78 – 1:03.10 a les eliminatòries), 11è Álex Castejon (1:04.37 – 1:03.86 a les eliminatòries) i 56è Jofre Allande (1:07.34)
-200 m. Estils femenins: Lídia Guerrero (3a 16 anys 2:24.06 – 20a 2:26.85 a les eliminatòries), Lucía González (6a 17 anys 2:28.41 – 24a 2:27.67 a les eliminatòries), Laia Palomino (5a 16 anys 2:27.85 – 30a 2:28.82 a les eliminatòries) i 57a Sara Ulacia (19a 16 anys 2:35.02)
-4×100 m. Estils masculins júnior: 7ns (À. Ortega, L. Reed, P. Nevado, G. Amorós) – 3:56.73
-4×100 m. Estils femenins júnior: 5es (L. Palomino, L. Guerrero, L. González, T. Hernández) – 4:31.46
-800 m. Lliures masculins: Pablo Nevado (4t 17 anys – 20è 8:31.75) i 33è Marcos Sánchez (8:41.64)
-4×100 m. Estils masculins absoluts: (D. Mira, À. Castejon, Á. Ramos, J. Casanovas) – Desqualificat